Menu

Basenji

Basenji je milým a citlivým spoločníkom.Rezervovaný k cudzím, milý a oddaný svojmu majiteľovi a jeho rodine.Nedá sa vycvičiť na 100%. Má svoju hlavu a je tak trochu tvrdohlavý.Má silný lovecký pud a vďaka svojej stavbe tela a dlhým nohám aj vysokú rýchlosť v behu.

Krajina pôvodu

Basenji

Pochádza zo strednej Afriky z Konga. Nápadne sa podobá psovi vyobrazenému v hrobkách Faraónov IV. Dynastie. Basenji je jedno z najpôvodnejších a najprimitívnejších plemien.
Využitie: pôvodne bol využívaný na lov, dnes je z neho spoločník.
Dĺžka života: 12-14 rokov.
Vzhľad: aristokratický, dlhé nohy, svalnatá postava,vrásky na čele pri vstýčených ušiach, hlboký hrudník, štíhly pás,zakrútený chvostík s bielou špičkou.
Srsť jemná, zamatového vzhľadu.
Uši nahnuté dopredu.
Oči mandľového tvaru.
Chrup silný, nožnicový zhryz.
Farba červenobiela, čiernobiela, trikolórna a žíhaná.


Miery

Pes-v kohútiku 43cm a 11 kg
Fena-v kohútiku 40cm a 9,5 kg

Charakteristika

Nešteká, nemá na to prispôsobené hlasivky. Vydáva však iné zvuky podobné jódlovaniu, vyje vrčí a kňučí. Je veľmi čistotný olizuje si srsť, teda umýva, ako mačka, preto ani nezapácha. Sučky sa hárajú iba raz do roka na jeseň.

Povaha

Má vlastnú hlavu, nerád počúva príkazy, je inteligentný k životu potrebuje človeka. Nieje vhodný do klietky, vie si v klietke ublížiť. Je to malý nezbedník, miluje slnko a nemá rád zimu a dážď. Kto však vyžaduje od psa poslušnosť, Basenjiho si nezaslúži.